Emanuel Alfredsson skrev:
Som ruriken säger, finns det sådant kvar?
Finns hur mycket som helst. Kolla in Chemnitz exempelvis, f.d. Karl Marx Stadt, en gång i tiden dessförinnan kallat "Röda Chemnitz".
Här finns en märkvärdig kvartersstruktur med jättestora gröna gårdar, inga gårdshus alltså, trots att bebyggelsen är från sent 1800-tal/sekelskifte. Det jag främst inspireras av är dock fasaderna. Här liksom på oräkneliga platser i Tyskland och övriga Centraleuropa finns den yppiga dekor och 2000-åriga europeiska tradition av ornamentik som funkisen i sitt så väsensfrämmande och brutaliserade raseri bröt med, men som jag hävdar att vi måste återerövra för det framtida, moderna Göteborg, exempelvis om Centrala Älvstaden skall bli något att ha överhuvudtaget.
Visst trodde man att "Karl Marx Stadt" om något skulle vara en enda stor betongöken. Men återigen visar kommunismen att den genom sin rena letargi och kraftlöshet i själva verket verkat som en stor bevarare av centraleuropeisk byggnadskonst och kultur.
Tack Walter Ulbricht!
Senast ändrad 2 december 2010 11:07